Najważniejsze zalety płyt warstwowych

W zależności od tworzywa zastosowanego jako izolator (rdzeń) różne są cechy charakterystyczne danej płyty. Jedne z nich będą bardziej ognioodporne, a jeszcze inne doskonale ochronią przed odpływem ciepłego powietrza z pomieszczenia. Płyty warstwowe to materiał niezwykle wytrzymały, stanowiący barierę przed czynnikami chemicznymi i biologicznymi, powstrzymujący ingerencję szkodników do wnętrza budynku. Wiele z nich jest odpornych na rozwój grzybów i pleśni. Najczęściej stosowane wypełnienie płyt warstwowych to pianka poliuretanowa, wełna mineralna lub styropian. Na rynku dostępne są również płyty drewniane i drewnopodobne. 

Parametry izolacyjne płyt warstwowych

Czy płyta obornicka chroni przed utratą ciepła, tłumi dźwięki? Płyty izolacyjne warstwowe wykorzystuje się do budowy chłodni i mroźni, a to dzięki ich właściwościom termoizolacyjnym, które umożliwiają zachowanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu pomieszczenia. Wybór odpowiedniego rodzaju płyty uzależniony jest głównie od przeznaczenia budynku. Jeśli konieczne jest utrzymanie temperatury otoczenia, stworzenia odpowiednich warunków wewnątrz pomieszczenia doskonale sprawdzą się płyty z rdzeniem z pianki. To właśnie ten rodzaj płyt cechuje się najlepszymi parametrami termoizolacyjnymi. Płyty z izolatorem z wełny mineralnej są ognioodporne. Płyty z wnętrzem styropianowym są najtańszym materiałem, jednak ich zaletą jest lekkość oraz dobre parametry izolacyjne.

Płyty warstwowe montuje się szybko, łatwo i o każdej porze roku. Materiał ten słynie z właściwości termoizolacyjnych, a jego zastosowanie np. jako obudowa ścian czy dachu pozwala zmniejszać nakłady ponoszone na ogrzewanie pomieszczeń.