Płyty warstwowe a ogień

Każda hala przemysłowa musi zostać odpowiednio zabezpieczona przed działaniem ognia. Do budowy takich obiektów najczęściej wykorzystuje się materiały, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się pożaru. Mowa tu m.in. o płytach warstwowych szczególnie z rdzeniem z wełny mineralnej. To surowce praktycznie niepalne, zachowujące swoje właściwości tak długo, jak długo przetrwa konstrukcja nośna budynku.

Na rynku znaleźć można m.in. płyty warstwowe o podwójnej konstrukcji. Są one wykorzystywane jako zapory ogniowe, zapobiegające przedostawaniu się płomieni do innych części budynku. Wszystkie produkty stosowane do budowy hal przemysłowych muszą mieć odpowiednie certyfikaty, potwierdzające ich jakość. Właściwości ognioodporne płyt warstwowych sprawiają, że takie konstrukcje mogą być znacznie bardziej wytrzymałe niż klasyczne budynki murowane.

Stabilność hali przemysłowej

Hala przemysłowa czy magazynowa musi być również odpowiednio stabilna, by zapobiegać naruszeniu konstrukcji w kolejnych latach użytkowania. Płyty warstwowe mocuje się na już gotowych elementach konstrukcyjnych. Do ich montażu wykorzystuje się dedykowane wkręty samowiercące. Ich jakość wpływa bezpośrednio na stabilność całej konstrukcji. Niewłaściwie zamontowane płyty warstwowe mogą stanowić zagrożenie dla osób pracujących we wnętrzu i w okolicach hali. Z tego powodu realizacją takich inwestycji muszą zajmować się profesjonaliści z odpowiednimi uprawnieniami.

Stosowane metody montażu płyt warstwowych pozwalają na zachowanie stabilności budynku także w razie pożaru. Deformując się, zaciskają one łączenia, dzięki czemu ogień nie dociera do elementów stalowych znajdujących się po drugiej stronie.