Poliuretan to jeden z najbardziej popularnych dzisiaj tworzyw sztucznych, który swoje początki zawdzięcza testom przed misjami kosmicznymi. Wówczas wykorzystywano go do zmniejszenia wibracji i wstrząsów oddziałujących na pilotów testowych. Dzisiaj natomiast znajduje on powszechne zastosowanie w różnych dziedzinach naszego życia. W latach 60. ubiegłego wieku poliuretan uważano za dobro luksusowe i niejako potwierdzał to fakt, że był wykorzystywany do produkcji obiektów wysyłanych w kosmos przez NASA. Był idealnie lekki, a przy tym szczelny i świetnie zatrzymywał ciepło, by można było nim wykańczać budowane według ścisłych zasad statki kosmiczne i sondy. Publiczna kariera poliuretanu zaczęła się w kategorii izolacji. Po odkryciu jego właściwości termoizolacyjnych zaczęto wykorzystywać go do ocieplania budynków.

Pianki elastyczne i sztywne

Pianki elastyczne znalazły swoje zastosowanie w przemyśle tapicerskim, samochodowym, lotniczym oraz w gospodarstwach domowych. Produkuje się z nich materace, gąbki, poduszki, uszczelnienia, a nawet odzież i zabawki dla dzieci. 

Pianki sztywne ze względu na swoją gęstość i wytrzymałość najczęściej wykorzystywane są w branży budowlanej. Używane są do uszczelniania konstrukcji budowlanych, wyrobu konstrukcyjnych płyt izolacyjnych, izolacji rurociągów, chłodni czy zbiorników. Stosowane są również, jako elementy wyposażenia i uszczelnienia kabin statków i samolotów. Inne ich zastosowania dotyczą umacniania konstrukcji podłogowo-sufitowych, a także, izolacji akustycznej i cieplnej. 

W zależności od rodzaju pianki znajdują swoje zastosowanie w przemyśle. Firma Gór-Stal jest jednym z producentów wykorzystujących właściwości poliuretanu. Oferuje szeroką gamę nowoczesnych płyt warstwowych, które znajdują użytek przy wznoszeniu hal przemysłowych, handlowych, biurowych, chłodni, mroźni oraz budynków inwentarskich. Szybkość i łatwość montażu, możliwość prowadzenia prac nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, niskie koszty realizacji inwestycji, nowoczesność i uniwersalność systemu czynią z płyt najlepszy materiał do budowy. Dodatkowo Spółka w Bochni  zajmuje się produkcją płyt izolacyjnych z rdzeniem z pianki poliizocjanurowej PIR, które są wykorzystywane do ocieplenia dachów, ścian, podłóg i innych przegród w budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym. 

Poliuretan i zdrowie 

O tym, że pianka poliuretanowa jest produktem niepalnym i mającym podwyższoną odporność ogniową wie chyba już każdy. Dalej natomiast bardzo często pojawia się pytanie dotyczące toksyczności i wpływu poliuretanu na zdrowie człowieka. Poliuretan powstaje w wyniku reakcji chemicznej, która zachodzi pomiędzy poliolem i diizocyjanianem. W wyniku tego procesu powstaje całkowicie obojętna i bezpieczna dla człowieka pianka z poliuretanu. Jeżeli posiada ona odpowiednie atesty i jest produkowana zgodnie z obowiązującymi normami to nie mamy się czego obawiać. Aby jeszcze bardziej podkreślić fakt, że pianki są bezpieczne dla ludzi, a dla alergików i astmatyków polecane szczególnie (brak pylenia) to trzeba sobie zdać sprawę  tego, że wokół nas pianki poliuretanowe są obecne na każdym kroku.