WT 2021
 
 Do tej pory wskaźnik EP (energii pierwotnej) wynosił 95 kWh/(m2∗rok). Obecnie został on obniżony do poziomu maksymalnie 70 kWh/(m2∗rok). Zmiany dotyczą również współczynnika przenikania ciepła U dla ścian, dachów, stropów i stropodachów dla wszystkich rodzajów budynków. W skrócie najnowsze wartości dla współczynnika U prezentują się następująco:
 
  • Ściany zewnętrzne U=0,20 W/(m2 · K)
  • Dachy, stropodachy i stropy U=0,15 W/(m2 · K) 
  • Podłogi na gruncie U=0,30 W/(m2 · K) 
  • Ściany wewnętrzne U=0,30 W/(m2 · K)
 
Szczegółowe informacje znajdą państwo w Dzienniku Ustaw RP pod tym linkiem. Zmiany dotyczą również okien, drzwi balkonowych i drzwi zewnętrznych. Dlatego też decydując się na budowę domu trzeba zwracać szczególna uwagę czy projekt spełnia nowe wytyczne WT 2021. 
 
Termomodernizacja budynków
 
Program „Czyste Powietrze” to ogromnie ważny krok w walce o środowisko. Są to pożyczki, dofinansowania oraz ulgi termomodernizacyjne dla właścicieli budynków mieszkalnych. Z programu skorzystać mogą wszyscy, planujący remont lub budowę domu. Kupując odpowiednie produkty, które odpowiadają za prawidłową izolację wewnętrzną budynku możemy skorzystać z ulg i dotacji. W tym roku wprowadzona została Termomodernizacyjna ulga podatkowa, która umożliwia odliczenie od dochodu aż 53 tysięcy złotych w okresie trzech lat. Starać mogą się o nią wszyscy podatnicy PIT opłacający składki podatkowe 18%, 32%, 19%, podatek liniowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Muszą oni jednak być właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz ponosić koszty związane z realizacją termomodernizacji. 
 
Zadbaj już dziś o czyste powietrze
 
Rozwiązania wprowadzane przez Rząd na nic się zdadzą jeżeli każdy z nas sam nie podejmie decyzji o zmianie. Domy jednorodzinne są liderem pod względem największej emisji zanieczyszczeń. Mimo kontroli wciąż wiele osób pali w tzw. kopciuchach czy jako opał używa gumy, śmieci oraz węgla niskiej jakości. Dlatego też docieplenie budynku oraz wymiana pieca pozwoli na znaczne zmniejszenie zanieczyszczenia emitowanego do atmosfery, a co za tym idzie więcej czystego powietrza. Wprowadzenie programu przez Ministerstwo Środowiska programu „Czyste Powietrze” to wielka szansa oraz ułatwienie dla osób, które chcą zmodernizować swój dom i zadbać o środowisko. Pamiętajmy jednak, aby wybierać sprawdzonych producentów, których produkty posiadają niezbędne certyfikaty i atesty. Płyty izolacyjne termPIR idealnie nadają się do wykonania docieplenia budynku natomiast płyty warstwowe insPIRe do stworzenia energooszczędnej hali. Razem zadbajmy o swoją przyszłość. 
 
Nie tylko budownictwo jednorodzinne może być EKO.
 
Firma Gór Stal proponuje szereg rozwiązań dla przemysłu, których zastosowanie znacząco ograniczyć jego wpływ na otaczające nas środowisko.
Poniżej zestawienie tabelaryczne wraz z doborem minimalnych grubości:
 

Minimalne grubości płyt warstwowych wg WT2021. Producent: Gór Stal sp. z o. o.

Przedział temperaturowy

Przegroda

ściana

dach

GS insPIRe S

GS insPIRe S

MAX

GS insPIRe U

GS insPIRe U

MAX

GS PIR D

GS PIR D

MAX

t ≥ 16 [°C]

gr. 120 mm

gr. 100 mm

gr. 120 mm

gr. 100 mm

gr. 160/200 mm

8 [° C] t 16 [° C]

gr. 60 mm

-

gr. 60 mm

-

gr. 80/120 mm

0 [°C] t 8 [°C]

chłodnie -> grubość wg odrębnego opracowania

t < 0 [° C]

mroźnie -> grubość wg odrębnego opracowania