Płyta warstwowa – co warto o niej wiedzieć?

Budownictwo wykorzystuje rozwój nowoczesnych technologii i produkcję nowych modeli płyt warstwowych, które można użyć do obudowania konstrukcji ścian zewnętrznych, wewnętrznych i dachu budynku. Znajdują też zastosowanie przy tworzeniu sufitów podwieszanych. Producenci podkreślają ich uniwersalność, szybkość i prostotę montażu. Nie bez znaczenia jest również niski koszt realizacji inwestycji z nimi związanych, a wytrzymałość płyt sprawia, że jest to rozwiązanie, które posłuży przez lata.

Struktura płyt warstwowych składa się z rdzenia termoizolacyjnego i dwóch stalowych okładzin. To produkt stanowiący odpowiedź na zmieniające się potrzeby budownictwa i rosnące oczekiwania klientów. Dzięki niewymagającemu wysiłku, ciężkiego sprzętu montażowi, zyskują miano jednych z prostszych w użytkowaniu. Ich zaletą jest też możliwość ich wielokrotnego wykorzystania, co ułatwia przenoszenie hal produkcyjnych czy magazynów mniejszym kosztem.

Montaż płyt warstwowych – kiedy najlepiej się tym zająć?

Jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, jakie powinny mieć miejsce podczas prac z płytami, to tak naprawdę można je montować przez cały rok. Producenci zalecają jednak przestrzeganie kilku zasad, aby efekt i ostateczna konstrukcja były jak najlepsze i najmocniejsze.

Temperatura podczas prac budowlanych nie powinna schodzić poniżej -5°C, lepiej też, aby nie przekraczała 20°C. Oznacza to, że optymalny czas ich montażu to okres od wiosny do jesieni z pominięciem wyjątkowo upalnych dni. Jak przy większości prac konstrukcyjnych, montażu płyt warstwowych nie powinno się prowadzić podczas opadów deszczu, śniegu lub przy gęstej mgle, która wpływa na wilgotność.