Płyty warstwowe – czym są i jakie wyróżniamy ich rodzaje!

Zacznijmy jednak od przypomnienia, czym w ogóle jest płyta warstwowa. Otóż jest to, rodzaj materiału budowlanego o charakterystycznej strukturze przypominającej w swoim przekroju kanapkę. Płyta ta składa się bowiem z dwóch powierzchni wykonanych z blachy, między którymi znajduje się rdzeń, czyli wypełnienie o działaniu wzmacniającym i izolacyjnym. Właśnie dlatego pod pojęciem płyta obornicka producent oferuje produkty będące materiałem wykorzystywanym przy wznoszeniu budynków inwentarskich i przemysłowych. Świetnie sprawdzają się również jako osłony dachów, ściany zewnętrzne i działowe, a także jako elementy sufitów podwieszanych.

Jakie rodzaje płyt warstwowych rozróżniamy? Odpowiadając na to pytanie, musimy zaznaczyć, że zróżnicowanie płyt tego typu opiera się przede wszystkim na materiałach wykorzystywanych do ich produkcji. Z tego powodu płyty warstwowe dzielimy na te wykonane z:

  • poliuretanów (polimerów) – płyty PIR lub PUR, charakteryzujące się wysoką termoizolacją i odpornością na działanie ognia oraz wysokich temperatur,
  • wełny organicznej – są materiałem paroprzepuszczalnym i dźwiękoszczelnym,
  • styropianu – płyty lekkie, bardzo wytrzymałe a przy tym niedrogie.

Jak jednak płyty warstwowe wpływają na energooszczędność?

Energooszczędność płyt warstwowych 

Bez wątpienia możemy powiedzieć, że wybierając płyty warstwowe, producent wręcz gwarantuje nam znaczne podniesienie energooszczędności budynku, w którym je zastosowano. Płyty te zapewniają szczelność powietrzną, dzięki czemu pozwalają na znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania. Zgodzimy się, że obecnie to bardzo istotna sprawa. Szczególnie nowoczesne płyt PIR są rozwiązaniem, które trzeba brać pod uwagę, myśląc o oszczędnościach.