Czym jest płyta warstwowa?

Płyta warstwowa składa się z rdzenia termoizolacyjnego z okładzinami z blachy. Wewnątrz takich materiałów może znaleźć się wełna mineralna, poliuretan czy styropian. Płyty warstwowe wykorzystuje się do obudowywania stalowych szkieletów. Pozwalają na zachowanie stabilności konstrukcji, odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku oraz ochrony przed ogniem.

Na rynku znaleźć można kilka rodzajów płyt warstwowych:

  • ścienne,
  • dachowe,
  • chłodnicze.

Płyty warstwowe mają to do siebie, że pozwalają na wzniesienie nawet bardzo dużych obiektów w krótkim czasie. Termoizolacja obudowana blachami jest trwała, odporna na działanie ognia oraz dość lekka, zwłaszcza w porównaniu ze standardowymi cegłami. Hale z płyty warstwowej prezentują się estetycznie, utrzymują odpowiednią temperaturę i pozwalają na zamontowanie w środku wielu systemów, zmniejszających komfort eksploatacji budynku i zwiększających jego funkcjonalność. Montaż takich hal jest możliwy nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, także zimą.

Do czego wykorzystuje się hale z płyty warstwowej?

W halach z płyty warstwowej najczęściej tworzy się magazyny lub zakłady produkcyjne. W takich obiektach można utrzymać określoną temperaturę i wilgotność, zwłaszcza jeśli zainstaluje się w nich wentylację czy klimatyzację. Z tego powodu w halach z płyty warstwowej można umieścić np. chłodnię, a nawet hodowlę zwierząt czy uprawę roślin. W takich miejscach tworzy się też przestrzenie, w których odbywają się wydarzenia kulturalne, sportowe czy inne imprezy. Obecnie wiele osób rezygnuje bowiem ze wznoszenia budynków murowanych, które buduje się znacznie dłużej.