Fundamenty i podłogi to istotne elementy budynku, które muszą być odpowiednio ocieplone i zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Prawidłowo wykonana termoizolacja przekłada się na oszczędności związane z użytkowaniem budynku.

Dlaczego warto ocieplić ściany fundamentowe?

Ocieplając budynek watro też ocieplić ściany fundamentowe. Dzięki temu uzyskamy ciągłość izolacji i unikniemy występowania mostków cieplnych. Mostki cieplne to niewielkie luki w izolacji budynku, których skutkami są: pojawianie się wilgoci w budynku oraz powiększone straty ciepła. Ocieplenie ścian fundamentowych nie tylko zabezpieczy przed uciekaniem ciepła w grunt, przyczyni się również do zabezpieczenia hydroizolacji, która chroni podziemne mury przed zniszczeniem. W przypadku budynków zbudowanych z materiału, który jest dobrym izolatorem cieplnym, nie ma potrzeby dodatkowego ocieplania fundamentów. Ocieplenie fundamentów jest konieczne w domach z ogrzewanymi piwnicami. W związku ze wzrastającymi wymaganiami dotyczącymi energooszczędności budynków nie ulega wątpliwości, że warto zainwestować w odpowiednio wykonaną termoizolację zarówno fundamentów, jak i podłóg.

Czym ocieplić fundamenty i podłogi

Materiały do ocieplania fundamentów powinny mieć małą nasiąkliwość oraz być odporne na uszkodzenia mechaniczne. Do termoizolacji używano styropianu lub wełny mineralnej, jednak o wiele lepszym rozwiązaniem są płyty termoizolacyjne. Cechują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, dlatego wystarczy cienka warstwa ocieplenia, by osiągnąć zamierzony efekt. Stosując płyty termoizolacyjne zamiast tradycyjnych materiałów izolacyjnych, zyskujemy większą powierzchnię użytkową. Należy też zawrócić uwagę na to, że płyty termoizolacyjne z rdzeniem PIR cechują się dobrymi właściwościami ogniowymi. Producenci płyt termoizolacyjnych proponują montaż w układzie jednowarstwowym, dwuwarstwowym lub z ogrzewaniem podłogowym. Montaż płyt termicznych nie różni się od metod stosowanych przy montażu z użyciem innych materiałów termoizolacyjnych. Pamiętajmy, że budując energooszczędny dom, powinniśmy wybierać materiały o wysokich parametrach technicznych, które zapewnią nam lepsze właściwości cieplne, co przełoży się na niższe koszty utrzymania budynku.