Płyty warstwowe – najważniejsze cechy

Najczęściej, oczywiście ze względów ekonomicznych, stosuje się blachę stalową ocynkowaną, pokrywaną dodatkowo impregnatem z lakieru lub tworzywa sztucznego. Materiał taki jest stosunkowo łatwy w obróbce zewnętrznej i dlatego dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej – oferuje się z reguły płyty warstwowe w kolorach z palety RAL, jednak również inne warianty kolorów pozostają dostępne, zwykle na życzenie klienta.

Płyty warstwowe ścienne  posiadają dwie podstawowe funkcje – jedną jest odpowiednio przenosić obciążenia i usztywniać konstrukcję budynku, czyniąc go bardziej stabilnym. Druga funkcja to oczywiście zadanie skutecznej termoizolacji. Izolacja to bardzo istotny aspekt płyt warstwowych. Zapewnia ją rdzeń płyty, wykonany np. pianki poliuretanowej lub z wełny mineralnej, i jest to zdecydowanie najskuteczniejsza metoda zatrzymywania ciepła w budynku. Zaraz za nią, pod względem bezpieczeństwa, plasuje się styropian, zwłaszcza w wersji samo gasnącej.

Termoizolacja a specyfika obiektu budowlanego

Warto pamiętać, że wybór materiału płyt warstwowych jest ściśle uzależniony od specyfiki obiektu, w którym płyty muszą zostać zainstalowane. Inną izolację zastosujemy w sytuacji gdy miejsce jest narażone na działanie wilgoci, a jeszcze inną, gdy miejsce wystawione jest na działanie wysokich temperatur.